Część oficjalna
31 maja 2019 roku zapamiętany zostanie jako wyjątkowy dzień w historii Szkoły Podstawowej nr 21.
Na piątek zaplanowane zostały główne uroczystości związane z obchodami 30-lecia powstania Szkoły oraz przygotowaliśmy na boiskach sportowych Festyn dla Uczniów, Rodziców, Absolwentów i mieszkańców osiedla Piaski.
Jubileusz rozpoczął się od mszy świętej w kościele NSJ. Część oficjalna odbyła się w hali sportowej z udziałem zaproszonych gości wśród których byli przedstawiciele władz i Rady Miasta, Wydziału Oświaty, dyrektorzy szkół, byli nauczyciele, znani sportowcy, absolwenci i rodzice.
Po wprowadzeniu sztandarów szkoły i patrona na scenę, którą zaprojektowała i udekorowała pani Magda Butrym, hymn szkoły zaśpiewały uczennice zespołu wokalnego "OK".
Przywitania gości i poprowadzenia całej uroczystości podjął się absolwent szkoły, pan Jacek Dreczka. Podczas jubileuszu nie brakowało życzeń, podziękowań i nagród. Gratulacje za osiągnięcia pedagogiczne i wychowawcze przekazały wszystkie osoby zabierające głos.
Dyrektor Szkoły, pani Iwona Turczyńska podczas swojego wystąpienia wspominała minione lata, w bardzo ciekawy sposób opowiedziała w skrócie historię szkoły, podkreśliła zasługi kadry nauczycielskiej, dyrektorów, absolwentów, największe sukcesy i osiągnięcia uczniów.
W tle oglądaliśmy prezentację zdjęć, które pokazywały historię i dorobek szkoły.
Redakcja Gazetki Szkolnej "Ikaria" pod opieką pana Ireneusza Skubickiego wydała numer specjalny w formie kroniki, którego okładkę i dwie wewnętrzne strony z sześćdziesięciu prezentujemy poniżej.

Następnie uczciliśmy nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zmarli w okresie istnienia szkoły. W tym momencie przejmującą piosenkę zaśpiewała Sara Strajbel, także absolwentka naszej szkoły.
Jubileusz jest okazją do zaprezentowania dorobku naszej szkoły. Na korytarzach i w klasach lekcyjnych można było zwiedzać wystawy, na których znalazły się archiwalne zdjęcia, dokumenty, dyplomy, medale, kronika oraz tematyczne eksponaty wykonane przez społeczność szkolną. Można było na nich zobaczyć prace plastyczne uczniów, nagrody zdobyte przez szkolnych sportowców, wycinki z prasy, w których pisano o szkole oraz poznać 30-letnią historię szkoły.
30 lat istnienia szkoły skłania do refleksji. Przeżywamy czas wspomnień, przywoływania tradycji, czas odnawiania pamięci, przecież nie tak odległej. 30 lat w historii szkoły to plejada wspaniałych Nauczycieli, ich Uczniów i wspólnych dokonań. 30 lat funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 21 to czas poszukiwań, doświadczeń i radości w oparciu o entuzjazm i pracowitość młodych utalentowanych ludzi. To także okres zmagań, zwątpień i porażek, lecz nigdy odejścia od prawdy i nadziei.

Festyn
Po zakończeniu części oficjalnej obchodów 30-lecia powstania Szkoły, wszyscy zebrani na uroczystościach w hali sportowej zostali zaproszeni na Festyn, który w tym roku miał wyjątkowy charakter.
Oprócz tradycyjnych stacyjek sprawnościowych, biegów memoriałowych im. Ewy Józefowicz, byłej dyrektor szkoły, pojedynków w różnych dyscyplinach sportowych, konkursów plastycznych, pokazów judo, sumo, ratownictwa medycznego, iluzjonisty, golfa, minigolfa i tańca zumby, przybyła również straż pożarna, policja, grupa motocyklowa "Miś" grupa harcerska i Akademia Cheerleaderek Warty Gorzów. Obecny jak zwykle był sklepik pana Bogdana, kiermasz ciast, maskotek i grill. Na wszystkich czekał okolicznościowy tort, kawa, herbata, wata cukrowa i zupa gulaszowa.
Czas umilały występy taneczne grup tanecznych i gimnastycznych. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się dmuchane zamki ze zjeżdżalniami, dmuchane zabawki, trampolina, starożytne walki oraz pokazy baniek mydlanych.
Jak zwykle gościliśmy na Festynie wiele znanych osobistości z Wiceprezydent Miasta, panią Małgorzatą Domagałą na czele, uznaną radną Rady Miasta, panią Grażyną Wojciechowską czy też absolwentkę naszej szkoły, wicemistrzynię olimpijską w kajakarstwie, Anetą Pastuszką, wielu dyrektorów szkół, ośrodków sportowych i edukacyjnych, którzy byli zachwyceni przebiegiem Festynu.
Jednak to co zobaczyliśmy na scenie głównej przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Przygotowany przez nauczycieli, panie Magdę Jankowską, Wiolettę Wykrzykacz i pana Adama Musiałowskiego spektakl muzyczny w formie musicalu oparty na piosenkach zespołu "ABBA" nawiązujący do jubileuszu naszej szkoły, przejdzie do historii jako wielka uczta duchowa potwierdzająca, że kształcimy w naszej szkole uczniów także pod kątem umiejętności artystycznych, którzy potrafią perfekcyjnie zagrać i zaśpiewać w tak profesjonalnym i wymagającym widowisku.
Ponieważ trudno to opisać słowami dlatego obok prezentujemy fragment tego zjawiska, a powyżej pełną relację filmową z całego dnia obchodów 30-lat istnienia Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wlkp. zrealizowaną przez redakcję Kuriera 21.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wspaniałego dnia.