Szkoła Podstawowa nr 21 w Gorzowie Wlkp.


Nadeszły wakacje, a wraz z nimi przyjemny okres odpoczynku od większości codziennych obowiązków jakimi byliśmy zajęci przez ostatnie 10 miesięcy.
Teraz czas na zmianę trybu życia, wykorzystanie letniej pogody, ciepłej wody, ruch na powietrzu, wyjazd nad morze, jezioro, w góry.
Redakcji SP 21 i Administratorowi naszej strony też należą się wakacje i dlatego
ogłaszamy przerwę
w aktualizacji strony internetowej
Szkoły Podstawowej nr 21
do 2 września 2019r.

Życzymy przyjemnych i pełnych wrażeń wakacji!

Przed nami czas wypoczynku i zabawy. Wielu z Was wyjedzie odpoczywać nad wodę. Pamiętajcie aby ten okres spędzić bezpiecznie.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą jest zbiorem zasad jakie powinny być przestrzegane podczas letniego wypoczynku. Respektowanie ich pozwoli wszystkim miło spędzić ten czas w sposób aktywny i powrócić zdrowo do domu.
W okresie letnim chętnie będziecie korzystali z różnych kąpielisk, pamiętajcie, że woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, może być groźnym i niebezpiecznym żywiołem.
Ku przestrodze i dla Waszego bezpieczeństwa prezentujemy poniżej dwa filmy edukacyjne pokazujące zasady zachowania się podczas pobytu nad wodą, w wodzie oraz w łodzi lub kajaku. Być może dzięki tym informacjom uda Ci się komuś pomóc, uratować życie lub przestrzec o grożącym niebezpieczeństwie.

Sprawdź czy posiadasz
zainstalowany program
Adobe Flash Player
konieczny do
odtworzenia filmu
Film pod patronatem
Ministerstwa Edukacji Narodowej
Bezpieczne wakacje nad wodą,
film edukacyjny portalu
"Bezpieczni Razem" i Urzędu Miasta Szczecin
Poniżej także kilka wskazówek i zasad dla osób planujących wypoczynek nad wodą:
Pokaż/ukryj zasady bezpiecznej kąpieli:

17 czerwca 2019 roku, we wtorek, w Szkole Podstawowej nr 21 odbył się Dzień Sportu.
O godz. 9.00 na boisku szkolnym otworzyła go pani Dyrektor, którą radośnie powitaliśmy. Najbardziej cieszyły się najmłodsze dzieci, nie mogące doczekać się zbliżających się konkurencji sportowych.
Na początku zostali nagrodzeni uczniowie, którzy wyróżnili się sportowymi uzdolnieniami podczas spartakiadowych zmagań w różnych dyscyplinach sportowych: gry i zabawy z piłką nożną, unihokej, tenis stołowy, piątki piłkarskie, lekkoatletyka, i wiele innych.
Serdecznie gratulujemy im wysokich wyników i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich umiejętności oraz osiągania sukcesów.
Na boiskach szkolnych każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Z powodu upału dla najmłodszych dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, przygotowane zostały różne konkurencje sprawnościowe w hali sportowej. Mogły skakać w dal z miejsca, pokonać tor przeszkód, prowadzić piłeczkę kijem do unihokeja, rzucać woreczkami i ringo do celu oraz piłką koszykową do kosza.
Uczniowie pozostałych klas szkoły podstawowej mogli sprawdzić się w skoku w dal, rzucaniu małą lub dużą piłką lekarską, biegu na 60 m. Ci najbardziej wytrwali biegli wokół terenów zielonych szkoły na dystansie 600 m.
Na boisku piłkarskim rozegrany został mecz drużyn z klas piłkarskich i mimo towarzyskiego charakteru spotkania, każda z nich walczyła o zwycięstwo.
Dzień Sportu przypomina, że warto dbać o swoją kondycję fizyczną, zdrowie i szczupłą sylwetkę poprzez uprawianie sportu. Zamiast oglądać telewizję, zabijać czas przed komputerem, lepiej wyjść pobiegać czy pograć w jakąś grę zespołową. Wtedy utrzymuje się dobry nastrój i spala się zbędne kalorię, co poprawia zdrowie. Uprawianie sportu czasami jest postrzegane jako dążenie do doskonałości, a we współczesnym świecie wielu z nas chce być idealnym. Warto podążać za modą na zdrowie i robić coś więcej, ruszać się, niż marnować czas, prowadząc jedynie konsumpcyjny styl życia.
Na zakończeniu, każdy uczestnik Dnia Sportu, który wziął udział we wszystkich konkurencjach sportowych miał prawo uczestniczyć w losowaniu cennych nagród.
Dobrze, że szkoła organizuje co roku Dzień Sportu i przypomina o dbaniu o swoje zdrowie a także kondycję fizyczną.
Dziękujemy Nauczycielom wychowania fizycznego za zorganizowanie Dnia Sportu i wszystkim, którzy pomagali w jego sprawnym i bezpiecznym przebiegu.

Zdjęcia: Redakcja

Za kilka dni zakończymy lekcje i rozstaniemy się na okres wakacji także z książkami używanymi na co dzień do nauki.
Na kolejny rok szkolny 2019/2020 musimy zaopatrzyć się w nowe podręczniki, które uczniowie otrzymują za darmo z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do kupienia są tylko książki do religii!
Zapraszamy do działu "Podręczniki" z pełnym wykazem książek, ich autorów i wydawnictw, jakie powinny znaleźć się w obowiązkowym zestawie pomocy naukowych każdego ucznia od 2 września 2019 roku.
Prezentowane zestawienie pochodzi od nauczycieli uczących w naszej szkole, którzy w przyszłym roku wymagać będą wiedzy zawartej między innymi w opisanych podręcznikach.
W razie wątpliwości prosimy o zasięganie pomocy u nauczycieli przedmiotów obecnych codziennie w szkole oraz posiadanie wydruku potrzebnych książek znajdujących się na podstronie "Podręczniki".

W maju przyszedł czas na rzodkiewkę.
Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że wiedzą, jak zdrowo i mądrze się odżywiać. Na drugie śniadanie przynieśli do szkoły zdrowe i wartościowe rzodkiewki oraz przygotowane z nich potrawy. Przygotowali też plakaty promujące ich wartości odżywcze.
Wiemy już, że te smaczne warzywa chrupane między posiłkami stanowią niskokaloryczną przekąskę.
Warzywo to jest istną bombą witaminową. Zawiera w sobie ogromne ilości witaminy C (więcej niż cytryna), kwasu foliowego, witaminy B1, B2 i B6, a także minerałów - mnóstwo potasu (pierwiastka życia), magnezu, siarki, miedzi, wapnia i żelaza.
Rzodkiewka polecana jest osobom na diecie odchudzającej nie tylko ze względu na jej niską kaloryczność. Warzywo, dzięki wysokiej zawartości potasu i błonnika pokarmowego, przyspiesza przemianę materii, poprawia pracę jelit oraz zmniejsza apetyt.
Rzodkiewka jest bogatym źródłem żelaza, miedzi i manganu, dlatego polecana jest osobom chorującym na anemię.
A teraz ciekawostka!
Rzodkiewkę najczęściej zjadamy na surowo, w połączeniu ze szczypiorkiem i twarożkiem, jednakże mało kto wie, że można ją również dusić, zapiekać i podawać z sosem koperkowym, albo gotować i podawać z dodatkiem bułki tartej.

Tekst: pani Alicja Tyrakowska

Kiedy śmieję się dziecko, śmieje się cały świat
J. Korczak
We wtorek 21 maja 2019 roku klasy I- III wzięły udział w "Warsztatach kul kąpielowych", których organizatorem i pomysłodawczynią była pani Ewa Tuźnik.
Zwariowana kąpiel pełna bąbelków i aromatów, to chyba coś, co dzieci lubią najbardziej.
Warsztaty Kul Kąpielowych - intrygujące zapachem i pięknie zapakowane musujące figurki urozmaicą każdą kąpiel, a poza tym mogą być idealnym prezentem na każdą okazję.
Podczas warsztatów każdy uczestnik własnoręcznie przygotował musującą masę kąpielową, dobierając do niej kolor, swój ulubiony zapach oraz różnego rodzaju dodatki (np. lawenda, płatki kwiatów, kawior kąpielowy, itp.)
Przygotowaną masę dzieci uformowały 2 plastikowych foremkach w kształcie serca oraz kuli. Gotowe figurki kąpielowe dzieci pięknie zapakowały i są gotowym prezentem dla bliskiej osoby.
Dziękujemy ekipie "Warsztatów z Uśmiechem" za przybycie i przeprowadzenie wspaniałych zajęć . Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał dyplom Mistrza Czystości.
Tekst i zdjęcia: pani Ewa Tuźnik

Część oficjalna
31 maja 2019 roku zapamiętany zostanie jako wyjątkowy dzień w historii Szkoły Podstawowej nr 21.
Na piątek zaplanowane zostały główne uroczystości związane z obchodami 30-lecia powstania Szkoły oraz przygotowaliśmy na boiskach sportowych Festyn dla Uczniów, Rodziców, Absolwentów i mieszkańców osiedla Piaski.
Jubileusz rozpoczął się od mszy świętej w kościele NSJ. Część oficjalna odbyła się w hali sportowej z udziałem zaproszonych gości wśród których byli przedstawiciele władz i Rady Miasta, Wydziału Oświaty, dyrektorzy szkół, byli nauczyciele, znani sportowcy, absolwenci i rodzice.
Po wprowadzeniu sztandarów szkoły i patrona na scenę, którą zaprojektowała i udekorowała pani Magda Butrym, hymn szkoły zaśpiewały uczennice zespołu wokalnego "OK".
Przywitania gości i poprowadzenia całej uroczystości podjął się absolwent szkoły, pan Jacek Dreczka. Podczas jubileuszu nie brakowało życzeń, podziękowań i nagród. Gratulacje za osiągnięcia pedagogiczne i wychowawcze przekazały wszystkie osoby zabierające głos.
Dyrektor Szkoły, pani Iwona Turczyńska podczas swojego wystąpienia wspominała minione lata, w bardzo ciekawy sposób opowiedziała w skrócie historię szkoły, podkreśliła zasługi kadry nauczycielskiej, dyrektorów, absolwentów, największe sukcesy i osiągnięcia uczniów.
W tle oglądaliśmy prezentację zdjęć, które pokazywały historię i dorobek szkoły.
Redakcja Gazetki Szkolnej "Ikaria" pod opieką pana Ireneusza Skubickiego wydała numer specjalny w formie kroniki, którego okładkę i dwie wewnętrzne strony z sześćdziesięciu prezentujemy poniżej.

Następnie uczciliśmy nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zmarli w okresie istnienia szkoły. W tym momencie przejmującą piosenkę zaśpiewała Sara Strajbel, także absolwentka naszej szkoły.
Jubileusz jest okazją do zaprezentowania dorobku naszej szkoły. Na korytarzach i w klasach lekcyjnych można było zwiedzać wystawy, na których znalazły się archiwalne zdjęcia, dokumenty, dyplomy, medale, kronika oraz tematyczne eksponaty wykonane przez społeczność szkolną. Można było na nich zobaczyć prace plastyczne uczniów, nagrody zdobyte przez szkolnych sportowców, wycinki z prasy, w których pisano o szkole oraz poznać 30-letnią historię szkoły.
30 lat istnienia szkoły skłania do refleksji. Przeżywamy czas wspomnień, przywoływania tradycji, czas odnawiania pamięci, przecież nie tak odległej. 30 lat w historii szkoły to plejada wspaniałych Nauczycieli, ich Uczniów i wspólnych dokonań. 30 lat funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 21 to czas poszukiwań, doświadczeń i radości w oparciu o entuzjazm i pracowitość młodych utalentowanych ludzi. To także okres zmagań, zwątpień i porażek, lecz nigdy odejścia od prawdy i nadziei.

Festyn
Po zakończeniu części oficjalnej obchodów 30-lecia powstania Szkoły, wszyscy zebrani na uroczystościach w hali sportowej zostali zaproszeni na Festyn, który w tym roku miał wyjątkowy charakter.
Oprócz tradycyjnych stacyjek sprawnościowych, biegów memoriałowych im. Ewy Józefowicz, byłej dyrektor szkoły, pojedynków w różnych dyscyplinach sportowych, konkursów plastycznych, pokazów judo, sumo, ratownictwa medycznego, iluzjonisty, golfa, minigolfa i tańca zumby, przybyła również straż pożarna, policja, grupa motocyklowa "Miś" grupa harcerska i Akademia Cheerleaderek Warty Gorzów. Obecny jak zwykle był sklepik pana Bogdana, kiermasz ciast, maskotek i grill. Na wszystkich czekał okolicznościowy tort, kawa, herbata, wata cukrowa i zupa gulaszowa.
Czas umilały występy taneczne grup tanecznych i gimnastycznych. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się dmuchane zamki ze zjeżdżalniami, dmuchane zabawki, trampolina, starożytne walki oraz pokazy baniek mydlanych.
Jak zwykle gościliśmy na Festynie wiele znanych osobistości z Wiceprezydent Miasta, panią Małgorzatą Domagałą na czele, uznaną radną Rady Miasta, panią Grażyną Wojciechowską czy też absolwentkę naszej szkoły, wicemistrzynię olimpijską w kajakarstwie, Anetą Pastuszką, wielu dyrektorów szkół, ośrodków sportowych i edukacyjnych, którzy byli zachwyceni przebiegiem Festynu.
Jednak to co zobaczyliśmy na scenie głównej przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Przygotowany przez nauczycieli, panie Magdę Jankowską, Wiolettę Wykrzykacz i pana Adama Musiałowskiego spektakl muzyczny w formie musicalu oparty na piosenkach zespołu "ABBA" nawiązujący do jubileuszu naszej szkoły, przejdzie do historii jako wielka uczta duchowa potwierdzająca, że kształcimy w naszej szkole uczniów także pod kątem umiejętności artystycznych, którzy potrafią perfekcyjnie zagrać i zaśpiewać w tak profesjonalnym i wymagającym widowisku.
Ponieważ trudno to opisać słowami dlatego obok prezentujemy fragment tego zjawiska, a powyżej pełną relację filmową z całego dnia obchodów 30-lat istnienia Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wlkp. zrealizowaną przez redakcję Kuriera 21.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wspaniałego dnia.

W Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wlkp. odbył się finał Konkursu dla uczniów 3. klas gimnazjum i 8. klas szkoły podstawowej województwa lubuskiego
Z przyjemnością informujemy, że uczeń Szkoły Podstawowej nr 21
Wiktor Brandt z klasy 8a uzyskał tytuł Laureata
Konkurs przebiegał trzystopniowo. Zawody pierwszego i drugiego stopnia sprawdzały znajomość i umiejętność interpretacji tekstów literackich. Uczeń redagował pracę pisemną na podany temat.
Finał wojewódzki polegał na rozmowie z komisją i sprawdzał umiejętność wypowiadania się na temat tekstów literackich z listy wskazanej przez organizatorów. Uczeń losował dwa pytania, szczegółowe i przekrojowe.
Konkurs jest przeprowadzany pod patronatem Pani Ewy Rawy - Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Laureaci Konkursu uzyskują punkty rekrutacyjne do szkoły ponadpodstawowej zgodnie z Zarządzeniem Lubuskiego Kuratora Oświaty w sprawie rekrutacji do szkół publicznych.
Celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie zainteresowań humanistycznych oraz motywowanie młodzieży do poznawania polskiej kultury i historii.
Uczestnik musiał przeczytać 10 lektur wskazanych w regulaminie.
W tym roku były to następujące utwory:
Adam Mickiewicz, Grażyna. Magdalena Grzebałkowska, Lód [W:] Tejże, 1945, Wojna i pokój. Jarosław Grzędowicz, Chwila przed deszczem [W:] Tegoż, Azyl. Zbigniew Herbert, Król mrówek, Pies infernalny [w:] Tegoż, Król mrówek. Leszek Kołakowski, Piękna twarz [W:] Tegoż, Bajki różne. Angelika Kuźniak, Papusza. Dorota Masłowska, Seriale I, seriale 2, Słoiki [W:] Tejże, Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu. Małgorzata Musierowicz, Ciotka Zgryzotka. Anna Onichimowska, Dziesięć stron świata. Maryla Szymiczkowa, Tajemnica domu Helców
Zdjęcia: Wojciech Kuska


W dniu 3 kwietnia 2019 r. o godzinie 11.00 w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Chopina 52, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkól podstawowych województwa lubuskiego organizowanych w roku szkolnym 2018/2019 przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Podczas uroczystości laureatom wręczone zostały stosowne zaświadczenia oraz nagrody.
Podziękowania otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów, którzy uzyskali tytuł laureata.
W roku szkolnym 2018/2019 Lubuski Kurator Oświaty przy pomocy komisji szkolnych, rejonowych i wojewódzkich zorganizował 10 konkursów przedmiotowych z następujących przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, język angielski, język francuski, język niemiecki, język polski i matematyka.
W tegorocznej edycji konkursów na etapie szkolnym udział wzięło 18 127 uczniów, do etapu rejonowego zakwalifikowano 3 379 uczniów, w etapie wojewódzkim udział wzięło 588 uczniów, z których 160 uzyskało tytuł laureata.
Zaświadczenia, listy gratulacyjne oraz nagrody wręczyli laureatom i ich opiekunom Wojewoda Lubuski - Władysław Dajczak oraz Lubuski Kurator Oświaty - Ewa Rawa.
Uroczystość uświetnili swoimi występami uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kochanowskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Notatka: Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.

Gratulujemy szczególnie Laureatom i Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 21 oraz Rodzicom laureatów uzyskanego wyniku. Dokładne informacje o tegorocznych Laureatach i Nauczycielach podane są kilka newsów poniżej.

3 kwietnia odbył się w naszej Szkole Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Znakach Drogowych dla klas 4.
Wzięły w nim udział reprezentacje pięciu gorzowskich szkół: I Społecznej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 16 oraz naszej Szkoły Podstawowej nr 21.
Celem Konkursu było rozszerzenie wiedzy uczniów o znakach drogowych, a przede wszystkim zwiększenie świadomości o bezpieczeństwie ruchu drogowego i i odpowiedzialności za nie każdego uczestnika ruchu, także dzieci.
Uczniowie mierzyli się w następujących konkurencjach: teście wiedzy, kalamburach, zakazanych słowach, musieli także dopasować parami znaki poziome i pionowe.
Zwyciężyła drużyna I Społecznej Szkoły Podstawowej. Drugie miejsce zajęła drużyna z naszej Szkoły w składzie: Wanessa Kołb, Małgorzata Łątkowska i Natalia Pilarczyk.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy zwycięzcom.

Relacja: pani Sandra Solińska

W naszej szkole było w czwartek zielono i oczywiście zdrowo.
W ramach Szkoły Promującej Zdrowie obchodziliśmy wszyscy Dzień Szczypiorku.
W holu czekały na wszystkich przygotowane przez każdą z klas stoły, na których królowały wiosenne potrawy, zdrowe przekąski i nowalijki.
W roli głównej wystąpił oczywiście Szczypiorek. Dzięki Rodzicom wiosenny poczęstunek był bardzo obfity, apetyczny i zdrowy!
Tort kanapkowy, grzanki, roladki, pasty, babeczki, ciasta i fantazyjne kanapki. Nic tylko chrupać! A na plakatach dawka wiedzy na temat tej zdrowej nowalijki. Pysznie i zdrowo!

Tekst: pani Alicja Tyrakowska


Lubuski Kurator Oświaty ogłosił oficjalną listę laureatów wojewódzkich konkursów z przedmiotów objętych sprawdzaniem nabytej wiedzy.
Po kilkumiesięcznych, wielostopniowych eliminacjach na poziomie szkoły, regionu i województwa, po rywalizacji z ponad tysiącem najlepszych uczniów z danego przedmiotu, czworo uczniów naszej szkoły podstawowej zakwalifikowało się do finałów wojewódzkich z języka polskiego, matematyki, geografii i fizyki gdzie zdawali egzamin pisemny na poziomie wykraczającym poza materiał nauczania swoich przedmiotów.
Maja Trębicka, laureatka z języka polskiego uzyskała 36 punktów, tj. 90 punktów procentowych, co dało jej pierwsze miejsce w województwie lubuskim w rejonie gorzowskim w gronie uczniów szkół podstawowych, którzy stanęli do konkursu z tego przedmiotu.
Maja jest uczennicą pani Małgorzaty Gońciarskiej-Kołtun, nauczycielki języka polskiego w naszej szkole, której wychowankowie niejednokrotnie w przeszłości zdobywali najwyższe laury z języka ojczystego.
Łukasz Leśniowski, laureat z geografii uzyskał 32 punkty, tj. 80 punktów procentowych, co dało mu trzecie miejsce w województwie lubuskim.
Łukasz jest uczniem pani Marty Drost, nauczycielki geografii w Szkole Podstawowej nr 21
Jakub Pestka, laureat z matematyki zdobył 38 punktów co dało 95% i pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca w województwie lubuskim do czego przyczyniła się nauczycielka Jakuba, pani Aneta Strzałkowska.
Finalistą konkursu przedmiotowego z fizyki został Marek Makowski, którego przygotowała pani Hanna Sender.
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.

21 marca 2019 roku, uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę.
Z tej okazji jak i w ramach Szkolnych Dni Kultury w Szkole Podstawowej nr 21, wg starej dobrej tradycji odbył się

XXV Szkolny Festiwal Piosenki
"Złota Babka"

Tego dnia mieliśmy możliwość obejrzenia talentów ukrytych w osobach, mijanych przez nas na co dzień na szkolnym korytarzu. Swoje umiejętności zaprezentowało dwanaścioro uczniów, wyłonionych wcześniej podczas przesłuchań.
Wykonawców oceniało godne szacunku jury składające się z nauczycieli i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego: Iwona Turczyńska, Adam Musiałowski, Magdalena Jankowska, Sandra Solińska, Karolina Michalik.
Miejsce za konsolą muzyczną zajęła pani Magda Jankowska, która zadbała o podkład muzyczny i nagłośnienie, przesłuchując i kwalifikując tydzień wcześniej razem z panem Adamem, kandydatów do Festiwalu Piosenki.
Na zakończenie pan Adam Musiałowski, jako współtwórca Festiwalu, ogłosił wyniki.
Tytuł Laureata otrzymali:
Zofia Pankowska za wykonanie piosenki "Dark side", Marta Rzeczyńska wykonując utwór "A friend to you", Kornelia Paczoska śpiewając "Małe skrzydła", Kacper Tymecki za interpretację piosenki "Happier", oraz Iga Podolecka w utworze "Anyone I want to be".
Jury przyznało również Wyróżnienia, które otrzymali:
Hanna Skupińska w duecie z Mają Orzechowską wykonując piosenkę "Nie mów mi nie", Julia Przybylska śpiewając "Nie ma fal", Dasha Derevenets za wykonanie utworu "Trzymaj", Mateusz Staszek z Tymkiem Sawickim za piosenkę "O co chodzi ej ziom", Dominika Baran z piosenką "Zawsze tam gdzie ty", Nicola Wójcik - "Łowcy gwiazd" i Natalia Malarek - "Byle jak".
Nagrodę Publiczności, odebrali Mateusz Staszek i Tymek Sawicki, za wykonanie piosenki "O co chodzi ej ziom" z repertuaru polskiego rapera, Youngczuux.

W styczniu 2019 roku Województwo Lubuskie - Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Biuro Projektów Własnych z siedzibą w Zielonej Górze jako Organizator, ogłosiło Konkurs Programowania w aplikacji Scratch ustalając tematykę projektów na "Robot w Kosmosie".
Konkurs z cennymi nagrodami został przeprowadzony w okresie od dnia 14.01.2019 r. do dnia 28.02.2019 r.
Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych z terenu województwa lubuskiego.
14.03.2019 r. Komisja Konkursowa poinformowała o wynikach Konkursu "Robot w Kosmosie" podając nazwiska Laureatów i zajęte miejsca wśród kilkuset biorących w nim udział młodych programistów.
Z nieukrywaną radością pragniemy poinformować o zajęciu 3 miejsca w województwie lubuskim przez ucznia klasy 7b Szkoły Podstawowej nr 21, Artura Dedaja, który napisał bardzo rozbudowaną grę uznaną przez jury Konkursu za spełniającą wszystkie wymagania i oprócz indywidualnej nagrody rzeczowej, zaprosiło Artura do wzięcia udziału w warsztatach "Lubuskie Koduje - Podróż w Kosmos" które odbędą się w maju 2019 r.
Warto wspomnieć, że Artur został najmłodszym Laureatem Konkursu uznanym dodatkowo jako wyjątkowo utalentowany programista, nie unikający wyzwań, tworzący mistrzowskie i nowatorskie rozwiązania algorytmiczne.
Celem konkursu było:
 • zachęcenie lubuskiej młodzieży do nauki programowania;
 • doskonalenie logicznego i abstrakcyjnego myślenia;
 • zapoznanie się z programowaniem i narzędziami programistycznymi, nowymi technologiami;
 • zdolności planowania.
Określono warunki i zasady uczestnictwa w Konkursie gdzie warunkiem przystąpienia było stworzenie w języku Scratch kreatywnej gry która:
 • odbywa się w kosmosie;
 • głównym bohaterem jest robot posiadający trzy życia
 • jest grą przygodową lub platformową;
 • składa się z co najmniej trzech etapów;
 • w każdym z etapów znajduje się co najmniej jeden element logiczny i edukacyjny;
 • posiada menu startowe składające się z trzech opcji: start, pomoc, wyjście;
 • posiada ekrany informujące o wygranej, przegranej i kolejnym etapie.
Prace konkursowe oceniane były według następujących kryteriów:
pomysłowość, złożoność pracy, jakość użytej grafiki, przejrzyste zasady gry.
Nauczycielem informatyki i konsultantem projektu Artura jest pan Jerzy Sobusiak

W mijającym tygodniu odbywał się szkolny konkurs ortograficzny "Mistrz Ortografii" dla klas II.
Celem konkursu było promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych oraz rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.
Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z klas II. Konkurs był podzielony na 2 części. Część pierwsza składała się z ortogramów, druga z krzyżówek.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody - książki.
Wyniki konkursu ortograficznego:
I miejsce - Szymon Jackowiak, kl. IIa
VI miejsce - Igor Gaca, kl. IIca
II miejsce - Franciszek Skorupka, kl. IIb
VII miejsce - Jerzy Wójcik, kl. IIc
III miejsce - Filip Łuczkiewicz, kl. IIc i Zofia Kalina, kl. IIa
VIII miejsce - Amelia Zawadzka, kl. IIb
IV miejsce - Zofia Kisielewska, kl. IIa
IX miejsce - Karolina Dymecka, kl. IIa
V miejsce - Jan Rojek, kl. IIa
X miejsce - Franciszek Owczarek, kl. IIb

Organizacja, relacja i zdjęcia: panie Krystyna Burak i Magdalena Iwaszkiewicz

Dobiegł końca rejonowy etap olimpiad przedmiotowych.
Zasób wiadomości przełożony na rywalizację punktową i procentową premiowaną awansem do zawodów szczebla wojewódzkiego objął w tym roku w szkołach podstawowych 10 przedmiotów do których zdawania przystąpiło kilka tysięcy uczniów.
Niektórzy w ciągu miesiąca sprawdzali swoje umiejętności z kilku dziedzin wiedzy.
Komisje konkursowe po weryfikacji rozwiązanych zadań zarekomendowały do zmagań o tytuł Laureata czworo uczniów naszej Szkoły Podstawowej, którzy są naszą dumą i wizerunkiem szkoły.
Lubuski Kurator Oświaty podał do publicznej wiadomości listy finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, że wśród najlepszych uczniów z języka polskiego, matematyki, fizyki i geografii w naszym województwie, znależli się także uczniowie z naszej szkoły.
Na poziomie rejonowym 2 kwalifikacje uzyskał Jakub Pestka, który jest uczniem pani Małgorzaty Gońciarskiej-Kołtun, nauczycielki języka polskiego i pani Anety Strzałkowskiej, nauczycielki matematyki.
Marek Makowski to finalista wojewódzki konkursu przedmiotowego z fizyki, którego przygotowała pani Hanna Sender.
Maja Trębicka już po raz drugi jest finalistką wojewódzką konkursu przedmiotowego z języka polskiego pod opieką merytoryczną pani Małgorzaty Gońciarskiej-Kołtun.
Łukasz Leśniowski to kolejny zdolny uczeń, który awansował do finału wojewódzkiego z geografii pobierając naukę od pani Marty Drost. Gratulujemy wszystkim awansu i czekamy na tytuły Laureata.


Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy żółty dzień - Dzień Banana.
Ubrani na żółto uczniowie zachęcali całą społeczność szkolną do jedzenia bananów. Walory odżywcze tych owoców można było poznać oglądając plakaty prezentujące rodzaje witamin i składników odżywczych jakie zawierają banany, a jest ich bardzo dużo.
Można było poznać wspaniały smak tych łatwo dostępnych w Polsce owoców oraz zasmakować w licznych potrawach przyrządzonych z jedynego słusznego w tym dniu owocu. Lista jest bowiem imponująca. Lody, lizaki, deserki, smoothie, soki, koreczki, sałatki, szaszłyczki, kuleczki, galaretki. torciki, muffiny, batoniki, ciasta, ciasteczka, babeczki, keksy, rogaliki.
W tym miejscu wielki ukłon dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że przerwy w tym dniu mijały nam bananowo. Degustacja przyciągnęła prawdziwe tłumy. Było pysznie i zdrowo!
Tekst: pani Alicja Tyrakowska

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie kopią piłkę bez przerwy. Nauczyciele wpadli na banalnie prosty i chyba genialny pomysł. Codziennie podczas długich przerw w sali gimnastycznej odbywają się krótkie mecze międzyklasowe.
Na rozgrzewkę uczniowie szóstej B pisali sprawdzian z matematyki, a ich rywale z szóstej A też mieli matematykę, ale bez sprawdzianu. Trudno było zebrać myśli, bo wszyscy myśleli już tylko o meczu.
Reprezentanci obu klas szybko się przebrali, kibice zajęli miejsca na widowni. Była krótka prezentacja i zaczęło się.
Od początku warunki na boisku dyktowała drużyna w żółto-niebieskich strojach czyli szósta B. To oni pisali wcześniej sprawdzian z matematyki. Mimo, że to Mini Liga to emocje maksymalne. Jak w meczach reprezentacji polski.
Szósta B wygrała z szóstą A cztery do zera. Pokonani uznali wyższość rywali, a porażkę szybko przeanalizowali.
Mini Liga w gorzowskiej Szkole Podstawowej nr 21 to jeden mecz dziennie: dwie połowy po sześć minut i za każdym razem emocje gwarantowane. A wszystko dlatego, że mecze za każdym razem obserwuje komplet widzów. Kolegów, a przede wszystkim koleżanek z klasy.
To kolejny sezon rozgrywek Mini Ligi i już po pierwszych meczach nauczyciele zobaczyli, że to był celny strzał.
W tej inicjatywie biorą udział wszystkie klasy. I do końca roku będą grać w piłkę bez przerwy.
Materiał filmowy i tekst: TVP 3

Elektroniczny system naboru do szkół

Do otwierania plików PDF prosimy używać bezpłatnego programu: PDF-XChange ViewerJesteś w podróży, gdzieś na morzu płyniesz przed siebie, a fale dryfują razem z Tobą. W oddali widzisz wyspę. Jak sobie ją wyobrażasz? Na pewno jest piękna... Powoli dopływasz do brzegu, gdy nagle nieoczekiwany wir pochłania cały Twój statek i pojawiasz się w miejscu, które nazywamy Atlantydą...
Jedyne co musisz zrobić, to się z niej wydostać! 7 lutego 2019 roku dzieci z klasy II c musiały się zmierzyć z enigmatycznymi zagadkami, które wymagały współpracy w grupach. Biblioteka Kota Filemona zmieniła się na czas escape roomu w zaginioną Atlantydę, która nie zamierzała dać za wygraną.
Potyczki z zaginioną wyspą okazały się trudne, ale to nie znaczy, że dzieci sobie nie poradziły!
Wszystkie przeszkody, które stanęły na drodze najbardziej zdeterminowanym zostały rozwiązane.

Zdjęcia i relacja: pani Ewa Tuźnik

Regulamin miejskiego konkursu plastycznego
"Moja Rodzina"
organizowany przez Szkołę Podstawową nr 21
w Gorzowie Wlkp.

Temat główny: MOJA RODZINA.
Tematy pomocnicze:
 • Dziecko jako członek rodziny
 • Jak spędzam wolny czas z rodziną?
 • Tradycje rodzinne, itp.
Cele konkursu:
 • Prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dziecięcej
 • Oddanie uczucia przyjaźni, zaufania i miłości w rodzinie
 • Uwrażliwienie na potrzeby dziecka jako członka rodziny
Uczestnicy:
 • Dzieci od 6 do 12 lat
Warunki konkursu:
 • Format prac: A-2, A-3, technika dowolna
Wszystkie prace muszą być czytelnie opisane na odwrocie:
 • imię i nazwisko autora
 • wiek
 • dokładny adres szkoły
 • imię i nazwisko nauczyciela, opiekuna
Termin składania prac:
Prace wykonane zgodnie z wymogami regulaminu należy przekazać lub przesłać do dnia 30 kwietnia 2019r. na adres:
Szkoła Podstawowa nr 21
ul. Taczaka 1
66-400 Gorzów Wlkp.

z dopiskiem: MOJA RODZINA.

Nauczyciel odpowiedzialny: pani Krystyna Burak
1. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i wyrażeniem zgody opiekunów na udział w konkursie oraz przetwarzaniem danych osobowych w urządzaniu wystawy prac.
2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ich ekspozycji na wystawie łącznie z podaniem danych autorów.
3. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy. O wynikach konkursu i terminie wystawy laureaci zostaną powiadomieni.
4. Prace nadsyłane na konkurs stanowią własność organizatora i nie będą zwracane.

Szanowni Państwo!
Od 2004 roku możemy wybrać, na co przekazać 1% swojego podatku.
Dzięki temu sami decydujemy o przeznaczeniu tej kwoty i tak płaconej fiskusowi. Możemy rozliczyć ją na rzecz budżetu państwa lub też możemy aktywnie włączyć się do akcji, która pomoże poprawić jakość kształcenia dzieci i młodzieży. Uzyskane w ten sposób środki nie obciążają osobistego budżetu, ponieważ pieniądze w rzeczywistości pochodzą ze skarbu państwa.
Kolejny raz mamy szansę wesprzeć działania organizacji pracujących na rzecz wspólnego dobra. Jako podatnicy możemy zdecydować, kto dostanie nasze pieniądze - 1% podatku należnego urzędowi skarbowemu. Jeśli nie wesprzemy żadnej organizacji pożytku publicznego (OPP), to ta kwota nie zostanie w naszej kieszeni - trafi do kasy państwa.
Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji "1% dla mojej szkoły", która także w tym roku obejmie zasięgiem całą Polskę. Sama akcja jest prosta i przejrzysta, a co najważniejsze nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Akcja "1% dla mojej szkoły" skierowana jest głównie do osób odprowadzających podatek i tych wszystkich, dla których ważna jest edukacja swoich dzieci i poprawa jakości kształcenia. Dzięki temu może nastąpić przekazanie swojego podatku właśnie na rzecz konkretnej instytucji, w naszym przypadku na Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp.

Poniżej pokazujemy jak wypełnić odpowiednią rubryczkę w formularz PIT-37:

Już teraz dziękujemy wszystkim Państwu za pomoc!

Mimo trwających ferii zimowych do szkoły nieustannie przyjeżdżają rodzice, którzy zapisują lub przenoszą swoje dzieci z innych szkół, do wszystkich klas w Szkole Podstawowej nr 21. Patrz zdjęcie!
Przez kilkadziesiąt lat swojego istnienia zapracowaliśmy na bardzo dobrą opinię o poziomie nauczania czego dowodem są coraz liczniejsze starania o przyjęcie do grona naszej społeczności uczniowskiej.
W niedługim czasie otwieramy również w budynku SP 21 oddziały przedszkolne co nikomu nie przeszkadza ponieważ dzięki doskonale wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej, pedagogicznej i psychologicznej potrafiliśmy zintegrować i pogodzić ze sobą wszystkie grupy wiekowe.
Postawiliśmy sobie cel, by proces nauczania - uczenia się stanowił pozytywne przeżycie dla uczniów i nauczycieli. Uczniowie mają się uczyć i czerpać z tego przyjemność, a uzyskaną wiedzę włączać w swoje życie, odpowiednio do napotkanych wyzwań. Rodzice naszych uczniów występują w roli partnerów, są nieodłączną częścią drogi uczniów od samego początku aż do ukończenia edukacji.
Osiedle Piaski to jedno z najpiękniejszych osiedli Gorzowa. Nasza szkoła mieście się na tzw. "terenach zielonych" miasta, położona jest w przepięknym i malowniczym miejscu.
Wokół niej znajdują się liczne zielone skwery. Za szkołą umiejscowione jest jeziorko zwane "Błotnym", gdzie mamy możliwość miło spędzić czas, zarówno latem jak i zimą, a także prowadzimy tam lekcje wychowania fizycznego i przyrody.
Podczas spaceru wokół niego można odpocząć na jednej z kilkunastu drewnianych ławek. Przed szkoła możemy zauważyć niewielki lasek, niegdyś zaśmiecony lecz dzięki pomocy mieszkańców naszego osiedla, został on doprowadzony do porządku. Aktualnie można tam przyjść odpocząć i napawać się pięknem przyrody, a przy sprzyjającej pogodzie odrobić lekcje.
Praktycznie kilka metrów przed bramą szkoły mieści się Intermarche, gdzie zawsze można przed lekcjami kupić coś do picia lub jedzenia. Zdecydowanym plusem położenia naszej szkoły to: liczne tereny zielone, bezpieczna okolica, brak w pobliżu ruchliwych i hałaśliwych dróg.
Drodzy Rodzice! Nie zwlekajcie. Przyjdźcie do sekretariatu (8.00-15.00) i zapiszcie swoje dziecko do naszej szkoły.

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych...
Ks. J.Twardowski

Odeszła Pani Zofia Filipczyk - nauczycielka, która od 2003 roku jest już na emeryturze.
Nasi obecni uczniowie Jej nie pamiętają, jednak wielu absolwentów i nauczycieli z sentymentem, rozrzewnieniem i czułością wspomina nieprzeciętną, mądrą, oddaną młodzieży Panią od biologii.
Była wzorem pedagoga, osobowością charakterystyczną i nietuzinkową, intelektualistką, prawdziwą mistrzynią. Podziwialiśmy Jej wiedzę, oczytanie, pracowitość, prawość, ale też poczucie humoru i dowcip. Imponowała koleżankom i kolegom szlachetnością i odwagą cywilną. Jasno i spokojnie wyrażała swoje poglądy. Nie bała się niczego...
Uważna i wrażliwa zawsze skupiała się na innych, rzadko myślała o sobie. Nie chciała sobą zaprzątać innym głowy. Miała natomiast niezwykły dar słuchania i wewnętrzne pragnienie dzielenia się, z radością obdarowywała znajomych nawet drobiazgami.
Pani Zofia Filipczyk poświeciła naszej szkole nie tylko energię, ale przede wszystkim serce.
Wiedziała, że szkoła to coś więcej niż nauka, a młodzież potrzebuje życia społecznego. Była pomysłodawcą wielu tradycji szkolnych, szczególnie Gimnazjaliów jako wyjątkowo kreatywnej zabawy edukacyjnej organizowanej u nas przez wiele lat. Opiekowała się samorządem uczniowskim, tworzyła nieprzeciętne scenariusze przedstawień, wraz z uczniami zakładała pierwszą gazetkę szkolną "Oczko".
Jako biolog prowadziła koło przyrodnicze, hodowała kwiaty, kochała zwierzęta, szczególnie jamniczkę Ciri. Dla uczniów nie szczędziła czasu, kiedy ktoś potrzebował, zostawała po lekcjach, tłumacząc biologię i chemię.
Idealistka, marzycielka, pełna godności Osoba o wielkim sercu.
Pogrążeni w smutku
Koleżanki i Koledzy Nauczyciele

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano w sobotę, 26 stycznia od godz. 10.15 w nowej kaplicy przy ul. Żwirowej za sklepem eProDecor.

ENEA Akademia Talentów to inicjatywa Enei i Fundacji Enea, której celem jest wspieranie rozwoju młodych talentów.
Działania kierowane są równocześnie do dzieci i młodzieży oraz szkół, które chcą rozwijać talenty i pasje swoich uczniów.
Program grantowy Fundacji Enea i Enei SA skierowany jest do publicznych szkół podstawowych, gimnazjów oraz zespołów szkół (w skład których wchodzi szkoła podstawowa lub gimnazjum) znajdujących się na terenie działania spółek z Grupy Enea.
Celem Akcji jest wspieranie najlepszych uczniów w rozwoju ich talentów i zainteresowań, poczucia własnej wartości w społeczności szkolnej i lokalnej, a także kształtowanie aktywnej postawy społecznej dzieci i młodzieży, inspirowanie do działania poprzez popularyzowanie pozytywnych wzorców oraz doprowadzenie do wzrostu aspiracji edukacyjnych i aktywności uczniów.

Profesjonalny sportowiec = zdolny uczeń.
Trening indywidualny dla zdolnych uczniów
Projekt ma na celu objęcie profesjonalnym - kompleksowym i dodatkowym treningiem piłkarskim uczniów V Klasy Sportowej funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 21.
Klasa, która powstała w ubiegłym roku składa się z najbardziej utalentowanych zawodników z Gorzowa Wlkp. i okolic ur. w 2007 i 2008r.
W klasie istnieje wyraźny podział na uczniów z rodzin ubogich i majętnych (tych drugich stać na dodatkowe tzn. Treningi Indywidualne). Widoczny jest również podział na uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki edukacyjne oraz tych przeciętnych.
Projekt ma wyrównać powyższe różnice. Przeciętni edukacyjne uczniowie mają dążyć do poprawienia ocen aby móc brać udział w Projekcie. Uczniowie z ubogich rodzin mają mieć możliwość wzięcia udziału w Projekcie.
Projekt będzie niczym innym jak Treningiem Indywidualnym prowadzonym przez wykwalifikowaną kadrę trenerską. Nadzór nad projektem sprawować ma wykładowca ZWKF w Gorzowie Wlkp.

Portal internetowy gorzow24.pl informuje:
Ta pomoc kosztuje tylko kilka kliknięć. Gorzowska szkoła ma szansę na 10 000 zł, ale trzeba głosować. Prowadzi, ale za nią, z niewielkimi stratami, konkurenci z Białegostoku i Międzyrzecza. Zabawa do 15 stycznia.
Gorzowska podstawówka nr 21 bierze udział w Akademii Talentów Enea. W pierwszym etapie udało się pokonać ponad 250 szkół z całego kraju. "Jesteśmy w finale w kategorii sport. Do wygrania są jednak potrzebne głosy. Głosowanie trwa do 15 stycznia. Nagrodą główną jest 10 000 zł na zakup sprzętu sportowego" - poinformowała redakcję portalu mama jednego z uczniów, zarazem prosząc o nagłośnienie sprawy.
Walka o pierwsze miejsce jest bardzo zacięta. Gorzów prowadzi z 1801 głosami (dane z czwartku wieczorem).
Tuż za jest szkoła z Białegostoku (1630 głosy) (dane z czwartku wieczorem), w stawce liczy się też Międzyrzecz (1545 głosy) (dane z czwartku wieczorem). Jeżeli uda się wygrać to za uzyskane pieniądze zostanie sfinansowany projekt - ma na celu objęcie profesjonalnym-kompleksowym i dodatkowym treningiem piłkarskim uczniów V klasy sportowej funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 21.
Klasa powstała w ubiegłym roku, składa się z najbardziej utalentowanych zawodników z Gorzowa i okolic z rocznika 2007 i 2008.

Konkurs dla klas 1-3 - "Nasz słownik językowy - Our Picture Dictionary" został rozstrzygnięty.
Projektów było dużo, za co serdecznie dziękuję ich wykonawcom. Powstał imponujący słownik obrazkowy!
Okazało się, że nie jesteśmy w stanie wybrać najlepszych prac. Wszystkie są przepiękne, a ich twórcy wykazali się ogromną pomysłowością. Po burzliwych debatach postanowiliśmy skorzystać z pomocy uczniów ze starszych klas, którzy dzięki naszemu słowniczkowi mogli nauczyć się nowych słówek, a przy okazji wziąć udział w głosowaniu.
Oto wyniki:

 • I miejsce - Miłosz Tokarski kl. 2c
 • II miejsce - Grzegorz Zabagło kl. 1c
 • III miejsce - Nadia Darowska kl. 1c
Wyróżnienie:
 • Maxymilian Kuśmierkiewicz kl. 1a
Słodkie upominki otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu, a nagrody zostaną wręczone na apelach grup wiekowych.
Organizator Konkursu: pani Alicja Tyrakowska


Z przyjemnością ogłaszamy, że projekt "Zdrowa Ja", który realizowany był w szkole od września 2017 roku, dobiegł właśnie końca.
Serdecznie dziękujemy szkolnym koordynatorom programu - dyrektorom oraz nauczycielom i pielęgniarkom za zaangażowanie i wsparcie, bez którego sukces, który jest udziałem wszystkich, nie miałby miejsca. Państwa praca motywowała nas do wytrwałości w realizacji projektu oraz była światełkiem w tunelu biurokratycznych przeciwności.
Dziękujemy naszym Dziewczętom, dzielnym 15-latkom, Martynie Długosz, Michalinie Długosz i Dominice Błażków, które wytrwale znosiły wyzwania, jakie przynosił program. Mamy nadzieję, że podejmowane w nim działania, przyczynią się do trwałej zmiany stylu życia oraz, że wiedza dotycząca zdrowia i zachowań prozdrowotnych będzie solidną bazą do zdrowej przyszłości Waszej i Waszych bliskich.
W projekcie wzięło udział 1200 dziewcząt z 48 szkół. Razem, w okresach pomiarowych dziewczęta zrobiły 2 464 418 316 kroków. Przygotowały 24 lekcje dotyczące zdrowego życia. Wzięły udział w 192 warsztatach o tematyce prozdrowotnej. Instytut Matki i Dziecka przeszkolił w projekcie 98 nauczycieli i 48 pielęgniarek.
Koordynatorkami projektu ze strony Szkoły Podstawowej nr 21 były panie Iwona Turczyńska-dyrektor, Renata Muszyńska-nauczyciel wf, Regina Klepuszewska-pielęgniarka.

Podczas zajęć Szkolnego Koła Plastycznego dla klas I-III, które odbyły się dnia 18 grudnia uczniowie wykonywali różne ozdoby Bożonarodzeniowe.
Do dyspozycji mieli rozmaite materiały. Umożliwiło to pobudzenie kreatywnego myślenia i rozwinęło sprawność manualną. Twórczość uczestników okazała się bardzo różnorodna i niekonwencjonalna w rozwiązaniach, także wartościowa pod względem estetycznym. Dzieci często stosowały techniki mieszane, próbując stworzyć "coś z niczego".
W tym celu wykorzystywane były: kolorowe bibuły i papiery, masa solna, farby, cekiny, kolorowe kokardki i sznurki. Nie zabrakło też elementów narysowanych bądź namalowanych samodzielnie przez uczestników w postaci kartek świątecznych z życzeniami dla rodziców. Dzieci z zapałem ozdabiały papierowe bombki, wykonywały zawieszki. Ulepiły długi, 25 metrowy łańcuch z kolorowego papieru. W radosnej atmosferze czas szybko minął. Wykonanymi ozdobami ubrały choinkę.

Tekst i zdjęcia: pani Krystyna Burak, Opiekun Szkolnego Koła Plastycznego dla klas I-III

13 grudnia 2018 roku w naszej klasie IIa odbyła się kolejna akcja połączona z degustacją "zdrowych przekąsek" przygotowanych przez uczniów i rodziców.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach kolejnego zadania ujętego w rocznym planie Szkoły Promującej Zdrowie.
Miało ono na celu pokazanie uczniom naszej klasy w jak łatwy, kolorowy i zdrowy sposób zrealizować pomysł na przepyszne drugie śniadanie. Stół wyglądał zjawiskowo. Czego tam nie było! Pyszne kolorowe kanapki z pumpernikla i białym serem posypanych szczypiorkiem, owocowe szaszłyki, chipsy z jabłek, ciasteczka owsiane i ryżowe z suszonymi owocami, sałatki owocowe, babeczki z bakaliami, półmisek z pokrojonymi owocami z papryką, pomidorami, ogórkami i marchewkami. Dużym powodzeniem cieszyły się soki: owocowo-marchewkowy, bananowo-jabłkowy ze szpinakiem i miodem, winogronowy, malinowy, aroniowy oraz koktajl bananowo-truskawkowy, a także ciasto z owocami i bakaliami. Młodzi degustatorzy nie pogardzili również orzechami włoskimi, pistacjami i słonecznikiem, suszonymi morelami, jabłkami, migdałami.
Dzieciaki wszystkie przekąski pałaszowały z wielkim apetytem, a rodzicom było niezwykle miło. Nawet malkontenci z wielkim zaciekawieniem przyglądali się nowym potrawom i próbowali nieznanych smaków.
Cała akcja odbyła się w pięknej oprawie. Przygotowano specjalną na ten dzień dekorację z owoców i warzyw. Dzień, który szybko minął, uważamy za niezwykle udany. Osiągnęliśmy nasz główny cel, czyli pokazaliśmy uczniom co może być zdrową alternatywą dla chipsów i innych "śmieciowych" przekąsek.
Na ten temat została przeprowadzona pogadanka z pielęgniarką naszej szkoły. Jeżeli przynajmniej jedna osoba zastanowi się nad swoimi żywieniowymi wyborami i wdroży do jadłospisu to co dziś próbowała, to będzie to dla rodziców i wychowawcy dużym sukcesem!

Tekst i zdjęcia: pani Krystyna Burak

W naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Dyni".
Dynia to bardzo zdrowe warzywo - przekonali się o tym uczniowie z klasy IIa, którzy we współpracy z rodzicami przygotowali stoisko z różnymi potrawami z dyni. Rodzice upiekli pyszne ciasta dyniowe, babeczki, placuszki, a ponadto przygotowali różne dżemy dyniowo - cytrusowe.
Uczniowie ubrani byli na pomarańczowo, nawet stół był nakryty pomarańczowym obrusem! Zachęciło to uczniów do spróbowania potraw, które specjalnie na tę okazję zostały przygotowane.
Na zakończenie zajęć uczniowie malowali martwą naturę przygotowaną z ułożonych różnych, kolorowych dyni wykorzystując różne techniki plastyczne. Zorganizowaliśmy również wystawę prac wykonanych przez dzieci. Było na co popatrzeć!
Dzień był pełen atrakcji. Uczniowie mieli okazję pogłębić wiadomości na temat wartości odżywczych dyni, sprawdzić co kryje się w wielkiej pomarańczowej kuli, a także dowiedzieli się, jakie potrawy można przygotować z tego "pomarańczowego" warzywa.

W klasie IIa Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wlkp. obchodzono "Dzień Kiszonki".
Tego dnia uczniowie naszej klasy przyszli do szkoły ubrani na zielono. Dowiedzieli się jakie są sposoby przechowywania kiszonej kapusty i ogórków oraz jak cennym i bogatym w witaminy źródłem są kiszone ogórki i kapusta.
Przy okazji dowiedzieli się co to jest książka kucharska i jakie można znaleźć w niej przepisy, co można zrobić z kiszonych produktów.
Rodzice z dziećmi przygotowali różne surówki i sałatki na bazie kiszonej kapusty, marchewki i ogórków. Wykonali ponad 100 różnych kanapek z dodatkiem kiszonych warzyw, które ułożono na pięknie przygotowanym stole przykrytym zielonym obrusem.
W czasie dużej przerwy częstowaliśmy kanapkami i surówkami uczniów z pozostałych klas. Mamy naszych uczniów obiecały dzieciom, że przygotują w domu smaczny bigosik! To był dzień pełen pozytywnych emocji!

Tekst i zdjęcia: pani Krystyna Burak

Uczniowie z klasy 2a naszej szkoły wraz z wychowawczynią odwiedzili naszą osiedlową Miejską Bibliotekę dla dzieci: "Tęczowa Biblioteka - Kota Filemona".
Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą i funkcjonowaniem biblioteki, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie szacunku do książki. Dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka, jak należy się w niej zachować, jakie książki znajdują się w bibliotece, jak zostać czytelnikiem biblioteki. Uzyskały również informację o tym, że z biblioteki mogą także korzystać osoby dorosłe, młodzież i każdy kto chce i lubi czytać książki.
Pani bibliotekarka oprowadziła nas po bibliotece i zapoznała z zasadami korzystania z zasobów biblioteki. Zachęcała również dzieci do czytania. Dzieci obiecały, że będą często odwiedzać bibliotekę nie tylko szkolną, ale również publiczną. Na zakończenie miłego spotkania uczniowie zapoznali się z różnymi rodzajami okładek lektur, których kolorystyka zachęca do czytania.
Po powrocie do szkoły uczniowie projektowali i malowali okładki z ulubionych lektur przeczytanych w szkole.

Tekst i zdjęcia: pani Krystyna Burak

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 pojechali na międzyszkolną wycieczkę do Plastinarium w Guben/Niemcy.
Uczestnicy zwiedzali wystawę "Świat ciała" przygotowaną przez niemieckiego lekarza, Gintera von Hagena na potrzeby studentów medycyny i zainteresowanych anatomią innych osób.
Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się jak wygląda proces plastynacji.
W zespole pracowników było 4 Polaków, którzy opowiedzieli nam o pracy w tym miejscu. Uczestnicy porównali płuca palacza z płucami osoby niepalącej, zobaczyli aortę, nerwy, tętnice udowe we wnętrzu ciała. Przyjrzeli się jak wyglądają fazy rozwoju człowieka.
Ciekawość wzbudzały też splastynowane zwierzęta: słoń, konie, antylopa ,żyrafy, węże i inne.
Wycieczka była bardzo udana. Kilka osób mogło podjąć decyzję o nauce w klasie biologiczno - chemicznej w liceum i studiach medycznych.

Tekst i zdjęcia: pani Helena Niczyj

Klasy I, II, III Szkoły Podstawowej wzięły udział w zajęciach Zumby. Zajęcia miały na celu urozmaicenie zajęć wychowania fizycznego i pokazanie, że w-f nie musi opierać się tylko na grach zespołowych, ale może to być inna, ciekawa forma aktywności dla dzieci w każdym wieku.
Na specjalne zaproszenie nauczycieli zajęcia poprowadziła Anna Rogulska - instruktor zajęć Zumby.
Zumba to ciesząca się coraz większą popularnością forma ruchu łącząca w sobie aerobik i różne elementy taneczne, głównie do muzyki latynoamerykańskiej. Może wykonywać ją każdy, bez względu na wiek czy płeć. Podobnie jak taniec, pomaga uwolnić emocje, rozładować napięcie, a także poprawić kondycję, sprawność fizyczną i ogólną postawę ciała. Wpływa na rozwój koncentracji, wytrzymałości i szybkiej orientacji w przestrzeni.

Taniec ma również właściwości wychowawcze. Przez zespołowy charakter ćwiczeń pomaga modelować takie cechy charakteru jak zdyscyplinowanie i współdziałanie. Przy tym wszystkim taniec jest doskonałą zabawą i atrakcyjną formą ruchu, która wywołuje pogodny nastrój i zwiększa energię grupy i tak było i tym razem.
Zabawa i panująca atmosfera na zajęciach udzieliła się także nauczycielom, pani Annie Kreczyńskiej i pani Magdzie Iwaszkiewicz - wychowawczynie aktywnie uczestniczyły w zajęciach do samego końca. Jest to świetny przykład, że zumbowanie jest dla małych i tych dużych niezależnie od wieku.
Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to był bardzo dobry pomysł. Zachęcamy wszystkich do zumbowania.
Relacja fotograficzna i tekstowa: pani Ewa Rogulska

W w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego "Jesienny Krajobraz", w którym wzięli udział uczniowie z klas I - III.
Celem konkursu było inspirowanie twórczości artystycznej dzieci, propagowanie różnorodnych technik plastycznych jako środka własnej wypowiedzi artystycznej oraz zwrócenie uwagi na walory krajobrazowe i piękno polskiej przyrody.
Tematyka konkursu obejmowała próbę artystycznego przedstawienia piękna jesiennego krajobrazu, a także odtworzenia refleksyjnego nastroju pory roku, jaką jest jesień. Tematem prac mogła się stać zarówno radosna, bogata w ciepłe barwy, złota polska jesień, jak i melancholijna, deszczowa, szaruga jesienna.
Jury, w skład którego weszli plastycy z naszej szkoły nagrodziło i wyróżniło prace uczniów:
Nagrody:
Marika Wertyporoch - lat 6, Maria Pośledni - kl. Ia, Jacek Krupski - kl. Ib, Lena Kuchyt - kl. Ic, Weronika Pajdowska - kl. IIa, Amelia Zawadzka - kl. IIb, Wojciech Andrzejewski - kl. IIc.
Wyróżnienia:
Piotr Konstantynowicz - kl. Ia, Paulina Pacholak - kl. Ib, Grzegorz Zabagło - kl. Ic, Borys Jastrzębski - kl. IIa, Joanna Owczarska - kl. IIb, Wiktoria Kapuścińska - kl. NNc, Laura Malewicz - kl. Ib, Zofia Kisielewska - kl. IIa, Zofia Kalina - kl. IIa.
Nagrody i wyróżnienia wręczała uczniom Pani dyr. Iwona Turczyńska i organizator konkursu pani Krystyna Burak.

Tekst i zdjęcia: pani Krystyna Burak

21 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 13 odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny O ZŁOTE PIÓRO dla uczniów klas VII-VIII gorzowskich szkół podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów kl. 8a i 8c, najlepsi na etapie szkolnych zmagań ortograficznych: Maja Trębicka, Wiktor Brandt i Klaudia Chmiel (na zdjęciu od lewej).
Zadaniem uczestników konkursu było napisanie niełatwego dyktanda oraz rozwiązanie testu ortograficznego.
Z przyjemnością informuję, że w klasyfikacji indywidualnej bardzo dobrze poradziła sobie Maja Trębicka, zajmując drugie miejsce w konkursie. W nagrodę otrzymała dyplom i srebrne pióro wieczne.
Nasza drużyna zajęła trzecie miejsce wśród gorzowskich szkół. Nadmienię, że suma punktów uzyskanych w dwóch etapach trzech osób z danej szkoły stanowiła wynik klasyfikacji drużynowej.
Maja, Klaudia i Wiktor są uczniami pani Małgorzaty Gońciarskiej-Kołtun. Gratuluję wyników i życzę dalszych sukcesów.
Informacja: pani Małgorzata Gońciarska-Kołtun

17 listopada 2018 roku w Zespole Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego w Gorzowie Wlkp. odbył się

III Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej
w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych powiatu gorzowskiego.
W konkursie mogli brać udział wyłącznie soliści, wykonujący utwór wokalny o tematyce patriotycznej. Konkurs odbywał się w czterech grupach wiekowych.
Naszą szkołę reprezentowały: Kornelia Paczoska z kl. 5a oraz Iga Podolecka z kl. 5c.
Dziewczyny pod kierunkiem pani Magdaleny Jankowskiej opracowały piosenki i wykonały je podczas sobotniego festiwalu.
W drugiej grupie wiekowej (kl. 4 - 6 szkoły podstawowej) zaprezentowało się 20 uczestników ze szkół powiatu gorzowskiego. W jury zasiadali m. in. nauczyciele szkoły muzycznej.
Iga Podolecka, za wykonanie piosenki "W listopadzie" otrzymała wyróżnienie, a Kornelia Paczoska za piosenkę "Dziewczyna z granatem" zdobyła Nagrodę Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Gratulujemy.
Relacja i zdjęcia: pani Magdalena Jankowska

W piatek, 9 listopada 2018 roku, odbyły się w Szkole Podstawowej nr 21 obchody Dnia Patrona Szkoły czyli Orląt Lwowskich oraz świętowaliśmy zbliżający się dzień 11 listopada jako Dzień Niepodległości.
Jak co roku obchody Dnia Patrona odbyły się w sali gimnastycznej. Całość składała się z dwóch części - oficjalnej i artystycznej.
Cześć artystyczną poprowadzili uczniowie klas ósmych, Joanna Mioduszewska i Wojciech Komarnicki.
Podczas części oficjalnej wprowadzony został sztandar szkoły i sztandar Towarzystwa Miłośników Lwowa oraz Kresów Wschodnich, którego członkowie zaszczycili nas swoją obecnością.
Pani dyrektor Iwona Turczyńska oraz prezes Towarzystwa Maria Bożek wygłosili krótką przemowę.
W części artystycznej wzięło udział wielu uczniów z klas szóstych, siódmych i ósmych podstawówki oraz trzeciej gimnazjum. Młodzi aktorzy pod pod opieką reżyser przedstawienia, pani Ewy Świętoń przez ostatnie tygodnie przygotowywali się na kilkogodzinnych próbach do występu. Mimo trudności pogodzenia lekcji i nauki z próbami, na scenie wszyscy wzorowo odegrali swoją role.
Podczas występu usłyszeliśmy rapowe wykonanie piosenki treścią nawiązującą do historycznych faktów odzyskania niepodległości co zostało entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.
Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była pani Magdalena Jankowską, która przygotowała zespół wokalny "OK" do zaśpiewania pieśni patriotycznych oraz zadbała o prawidłowy poziom nagłośnienia sali.

Podobnie jak dzień wcześniej w naszej szkole i w Bibliotece Wojewódzkiej grupa artystyczna zaprezentowała swój występ. Wypadliśmy znakomicie, a entuzjastyczne wykonanie piosenki finałowej spowodowało, że zaproszeni goście ze łzami w oczach podziękowali aktorom burzą oklasków na stojąco prosząc o bis.

Muzyczna lekcja patriotyzmu w klasach I- III
Jedną z form świętowania obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są edukacyjne audycje muzyczne organizowane przez Latającą Filharmonię dla szkół poświęcone właśnie utworom nierozerwalnie związanym z polską historią i walką o niepodległość.
Muzycy zagrali więc najstarszy polski utwór Bogurodzicę i cztery pieśni, które w roku 1926 konkurowały o status hymnu odrodzonej Polski : "Chorał - Z dymem pożarów", "Rota", "Boże coś Polskę" i "Mazurek Dąbrowskiego".
Ten ostatni dzieci z klas I i II odśpiewali na stojąco. Nie zabrakło także pieśni legionowych z "I Brygadą" i "O mój rozmarynie" na czele oraz innych utworów związanych z walką o niepodległość.
Na koniec prowadząca, pani Daria Krzysztoń przygotowała mały konkurs sprawdzający jakie wiadomości dzieci zapamiętały z koncertu.
Przedmiotem zajęć są różne formy muzyczne, prezentacja instrumentów, tańce, nazwiska i twórczość wielkich kompozytorów oraz ich biografie. Audycje połączone są z różnymi zadaniami i zabawami sprawiającymi, że dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach i tak było i tym razem. Podczas audycji uczniowie poznają poszczególne instrumenty muzyczne, a także ich brzmienie. Podczas audycji "100 lat odzyskania Niepodległości" dzieci poznały brzmienie skrzypiec i altówki.
Audycje poprowadzili - Daria Krzysztoń - I skrzypce Yi Ding - Dana - II skrzypce i Paweł Gaca - altówka

Tekst, zdjęcia i organizacja audycji, pani Ewa Tuźnik

5 listopada 2018 r. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., odbyły się

IV Gorzowskie Zaduszki w 100 - lecie Niepodległości,
pt. "O minionej przodków chwale"
, których inicjatorką i reżyserką od lat jest prezes fundacji "Czysta Woda" i gorzowska radna, pani Grażyna Wojciechowska. Na deskach teatru zaprezentowane zostało widowisko słowno - muzyczne, upamiętniające tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
Wśród wykonawców znalazł się zespół wokalny "O.K" działający w naszej szkole i prowadzony przez panią Magdalenę Jankowską.
Zespół w składzie: Joanna Prokopiuk, Karolina Michalik, Martyna Staszek, Marta Rzeczyńska, Iga Podolecka oraz absolwentka naszej szkoły Julia Latour wykonał piosenki: "Jest takie miasto" - w nawiązaniu do patrona naszej szkoły - Orląt Lwowskich, oraz "Modlitwę obozową".
Spektakl oglądał patron imprezy: prezydent miasta Jacek Wójcicki, władze miasta i województwa, przedstawiciele Kuratorium, Wydziału Edukacji, stowarzyszeń, organizacji oraz nauczyciele i uczniowie gorzowskich szkół.
Widowisko dostarczyło wielu przeżyć i wzruszeń, a jego wydźwięk edukacyjny i patriotyczny, pięknie wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Relacja i zdjęcia: pani Magdalena Jankowska

Od piątku do niedzieli w Estonii w miejscowości Rakvere odbyły się Mistrzostwa Europy w Sumo.
W kategorii młodziczek w wadze 60kg.
v-ce Mistrzynią Europy
została

Natalia Dul

ze Szkoły Podstawowej nr 21.Informacja i zdjęcie: trener, nauczyciel wf w SP 21, pan Tomasz Zieliński

29 października 2018 r. w dużej świetlicy Szkoły Podstawowej nr 21 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas drugich pt.: "Jesień w poezji".
Bardzo cieszy fakt, iż uczniowie naszej szkoły, również Ci najmłodsi interesują się poezją, a wiersze są bliskie im sercu.
W konkursie wzięło udział 62 małych artystów z klas II. Komisja konkursowa oceniała: pamięciowe opanowanie tekstu, poprawność i płynność recytacji oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Wybrani reprezentanci z poszczególnych klas - uczestnicy konkursu, pomimo swojego młodego wieku sprostali zadaniu, byli doskonale przygotowani i wypadli bardzo dobrze.
Jak pora jesienna jest bogata w urodzaj, tak tyle różnorodnych wierszy było wygłoszone przez dzieci o jesiennej tematyce, np.: "Jesień u fryzjera", "Pan Listopad", "Pani Jesień", "O jeżyku i kasztanach", "Jesienny pajączek", "Odlot szpaków", "O wiewiórce".
Jesień kojarzy się także z ponurą pogodą, deszczem, wiatrem. Uczniowie bardzo szczegółowo przekazali harce wiatru w wierszu "Dwa wiatry".
Jury miało bardzo trudne zadanie, ale po burzliwej naradzie zostali wyłonieni laureaci:
Zofia Kalina (IIA), Joanna Owczarska (IIB), Igor Gaca (IIC), Karolina Kufel (IIA), Katarzyna Maciaszczyk (IIB), Wiktoria Kapuścińska (IIC), Jan Rojek (IIA), Wiktor Łaba (IIB), Marcel Sosiński (IIC), Zofia Kisielewska (IIA), Amelia Zawadzka (IIB), Miłosz Tokarski (IIC), Szymon Jackowiak (IIA), Joanna Borowy (IIB), Ala Łońska (IIC).
Nagrody i dyplomy wręczyła Pani Kamila Kuchyt - wicedyrektor szkoły oraz jury w składzie: Magdalena Iwaszkiewicz, Ewa Tuźnik i Krystyna Burak.

Organizator konkursu: pani Krystyna Burak

Do 22 października 2018 roku trwał w naszej szkole konkurs fotograficzny pt. "Jesienny liść".
Uczniowie klas IV-VIII musieli najpierw wykazać się dobrym zmysłem obserwacji, aby dostrzec w naturze ciekawie wyglądający liść. Następnie należało sfotografować wybrany liść tak, aby podkreślić jego piękne barwy, kształt i niepowtarzalność. Na konkurs wpłynęło wiele zdjęć, spośród których jury wybrało zwycięzców:

 • I miejsce: Paulina Tonak kl.6b i Michalina Antczak kl.4d
 • II miejsce: Eliza Chmiel i Adrianna Sobczak z klasy 6a
 • III miejsce: Jakub Mielnik kl. 7b i Oskar Rychter kl. 4d.
Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali:
Laura Biskupska kl.4b, Ola Górska kl.4c, Wiktor Lipecki kl.6a i Jagoda Missar kl.7b.
Serdecznie gratuluję zwycięzcom i zapraszam do obejrzenia nagrodzonych prac również w sali b30.
Organizator konkursu: pani Alicja Sabino

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły
życzymy:
uśmiechu, zdrowia i przyjemności pracy z uczniami.
Dziękujemy za poświęcony czas, wsparcie, wiedzę, którą nam przekazujecie, wspaniałą atmosferę na lekcjach, za trud i pracę, jaką wkładacie w naszą edukację i przygotowanie nas do przyszłego życia.

Od wielu lat, corocznie, z okazji Dnia Nauczyciela odbywa się w naszej szkole konkurs plastyczny "Belferiada", który w tym roku szkolnym organizuje nauczycielka plastyki pani Magda Butrym, a mający na celu sprawdzenie jak uczniowie widzą swoich nauczycieli, jakie cechy mają najbardziej rozpoznawalne oraz co jest atrybutem każdego z nich.
Autorami obrazów są uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy wykonali swoje prace na lekcji plastyki i wszystkie są zaprezentowane w galerii, w holu szkoły wraz z podpisami ich twórców.
Prosimy jednak być wyrozumiałym w trakcie oglądania dzieł malarskich ponieważ uczniowie starali się wiernie oddać ich wygląd zewnętrzny w bardzo krótkim okresie postrzegania pedagoga przy tworzeniu swojej pracy.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce od niemal pół wieku - ale pod tą nazwą dopiero od lat osiemdziesiątych. Najpierw był to Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela, obchodzony 20 listopada. Idea jego ustanowienia zrodziła się podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej, obradującej w 1957 r. w Warszawie.
Cztery lata wcześniej w lipcu 1953 r. uczestnicy Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Wiedniu podjęli uchwałę o utworzeniu jednolitego tekstu Karty Nauczyciela, który następnie został przyjęty przez Komitet Porozumiewawczy nauczycielskich organizacji w Moskwie.
Obchodzony w listopadzie Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela w kolejnych latach przerodził się w narodowy Dzień Nauczyciela, obchodzony miesiąc wcześniej.
W 1972 r. w ustawie sejmowej zapisano, że 14 październik - rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej w Europie państwowej i świeckiej władzy oświatowej, będzie obchodzony jako Dzień Nauczyciela.
Dziesięć lat później w 1982 r. jeszcze w czasie stanu wojennego po raz pierwszy doroczne święto nauczycielskie obchodzono jako Dzień Edukacji Narodowej - obejmujący wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Dlatego w czwartek, 11 października 2018 roku uczniowie klasy II a samodzielnie przygotowywali sałatkę owocową.
Sezon na pyszne owoce trwa i dlatego nie zapominamy o tym także w szkole. Każdy uczeń wie, jak ważne są dla nas owoce - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim - zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm.
Uczniowie postanowili zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Przynieśli z domów różne świeże owoce: jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona, granaty, ananasy.
Robienie sałatki poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania i konieczności spożywania owoców.
Wychowawczyni klasy przypomniała zasady bezpiecznego przygotowywania posiłków. Uczniowie pamiętali, że przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie umyć ręce oraz owoce.
Każdy miał przygotowaną deskę do krojenia, nożyk. Samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.
Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do mieszania i ...degustacji. Ach, co to była za uczta!
Sałatka smakowała wyśmienicie - nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy?

Tekst zdjęcia: pani Krystyna Burak

9 października 2018 naszą szkołę odwiedził pan Jacek Pałasiewicz, który przeprowadził w klasach IV, VA i VI lekcje przyrodnicze.
Pan Jacek pracuje w poznańskim ZOO w Motylarni. Do nas przyjechał z żywymi zwierzętami, które były niezwykłą atrakcją zajęć i wzbudziły wiele emocji.
Uczniowie z uwagą słuchali opowieści o prezentowanych gatunkach zwierząt i chętnie wyciągali ręce, aby obejrzeć je z bliska. Dla wielu z nich był to pierwszy tak bezpośredni kontakt z żywym organizmem.
Mogliśmy zobaczyć: patyczaki, motyle, wije (stonogi), pająki i ślimaki. Najwięcej wrażeń wzbudził wąż, którego najodważniejsi uczniowie brali na szyję.
Zajęcia minęły bardzo szybko i z pewnością na długo pozostaną w uczniowskiej pamięci.

Tekst: pani Alicja Sabino, zdjęcia: Redakcja

W czwartek, 4 października 2018 r., uczniowie z klasy 2a i 2a naszej szkoły wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach.
Na szczęście piękna pogoda dopisała i mogliśmy przebywać na łonie natury.
Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci z roślinnością występującą na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie rozpoznawali i nazywali drzewa i rośliny zielne.
Dowiedziały się, że nie wolno zrywać i niszczyć roślin, gdyż znajdują się one pod ochroną.
Uczniowie mierzyli obwody drzew, rysowali owoce, szyszki i liście, dowiedzieli się, jak można rozpoznać wiek drzewa.
Po ścieżkach edukacyjnych oprowadzała nas leśnik, pani Natalia Borkowska-Wójcik.
Przechadzka po lesie była wspaniałą okazją do zbierania szyszek, liści i gałązek. Dzieci zostały uczulone na właściwe zachowanie w lesie, tj. nie niszczenie przyrody, zachowanie ciszy i nie zaśmiecanie, gdyż las jest domem zwierząt.
Wycieczka była bardzo ciekawa, a dzieci zainspirowane wiadomościami o środowisku leśnym stały się "małymi strażnikami przyrody".
Na zakończenie wycieczki zjedliśmy pyszną kiełbaskę z ogniska i pobawiliśmy się na placu zabaw bogatym w piękne, wykonane z drewna rzeźby różnych zwierząt.
Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Tekst i zdjęcia: wychowawczynie, panie Krystyna Burak i Ewa Tuźnik

Dnia 2 października 2018 roku w klasie 2a odbyła się lekcja plastyki - lepienie z gliny.
Na początku zajęć wychowawczyni, pani Krystyna Burak pokazała dzieciom, jak ciekawe i piękne rzeczy można ulepić lub wyrzeźbić z gliny.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz że jest stosowana jako materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Dzieci dowiedziały się również, co to jest rzeźba i zostały zachęcone do samodzielnego jej wykonania.
Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła, uczniowie byli zachwyceni. Dzieci z ogromnym zapałem ugniatali i wyrabiali kawałki gliny tak, aby uformować z nich zamierzone kształty. Zanim powstała ostateczna rzeźba, młodzi artyści wielokrotnie niszczyli swoją pracę, aby zacząć od nowa, do momentu całkowitego zadowolenia z powstałego dzieła.
Efektem twórczej pracy są piękne rzeźby ptaków, które gdy wyschną, zostaną pomalowane. Dużą satysfakcję dało zmaganie się z nowym materiałem i bezkształtną masą, jaką jest glina. A stworzyć z niej możemy wszystko, co podsunie nam wyobraźnia!

Tekst i zdjęcia: wychowawczyni klasy 2a, pani Krystyna Burak

W sobotę, 22 września, w Gorzowie odbył się Puchar Polski Młodziczek.
Bardzo dobrze zaprezentowała się uczennica naszej szkoły, Natalia Dul. Na zdjęciu, na drugim stopniu podium.
Po przegranej w finale zdobyła drugie miejsce w wadze 60 kg.
Sukces Natalii został zauważony przez trenera kadry narodowej sumo Andrzeja Jedynaka.
Natalia Dul będzie reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy w Estonii!

Informacja i zdjęcie: trener, nauczyciel wf w SP 21,
pan Tomasz Zieliński


Można odejść na zawsze, by stale być blisko...
Ks. J.Twardowski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 września 2018 roku po długiej i ciężkiej chorobie odeszła nasza serdeczna Koleżanka, wspaniały Pedagog i Wychowawca o wielkim sercu, Pani
Małgorzata Pietraszkiewicz - Szczepańska
Pogodna, sympatyczna, ciepła o krystalicznej duszy, promiennym uśmiechu, inspirująca, a nade wszystko życzliwa, niosąca pomoc każdemu, oddana pracy, która była dla niej drugim domem.
Zapamiętamy ją jako ciepłą, wrażliwą, pomocną, zawsze uśmiechniętą Koleżankę i Nauczycielkę, dzielnie walczącą z ciężką chorobą.
Do Niej można było zawsze przyjść, zatelefonować, miała czas i serdeczność dla każdego. Potrafiła doradzić, a najważniejsze - wysłuchać. Dla uczniów i nauczycieli była niezwykle kompetentna, fachowa, pomocna, przyjazna, miła i bezinteresowna.
Dla wszystkich, którzy mieli szczęście być z Nią, pracować, przyjaźnić się była niedoścignionym dobrem, a zawodowo niestrudzoną orędowniczka unowocześniania biblioteki szkolnej i zwiększenia jej roli w procesie nauczania i wychowania. Bibliotekarstwo szkolne poniosło bolesną stratę.
Pani Gosia ceniła ludzi, była niezwykle towarzyska, uwielbiała spotykać się ze znajomymi, pielęgnowała przyjaźnie. Była duszą towarzystwa, inicjowała i celebrowała spotkania z przyjaciółmi, zarażała swoim poczuciem humoru i optymizmem. Uśmiechnięta, pogodna, radosna, zawsze służyła pomocą, radą, wsparciem, nie szczędziła czasu i energii dla znajomych.
Dużo czytała, kochała kwiaty, podróże i życie, z pasją poznawała świat, zawsze otwarta na nowe wyzwania - lubiła podróżować. Chciała wiedzieć, nieustająco się uczyła, pasjonowały ją obok beletrystyki powieści historyczne, oglądała programy dokumentalne z rożnych dziedzin, chętnie dzieliła się swoją wiedzą. Potrafiła też polecić dobry film fabularny
Gosiu, będziesz blisko - w naszej pamięci, wspomnieniach, myślach...
Całej rodzinie oraz wszystkim przyjaciołom i znajomym składamy wyrazy najszczerszego współczucia.
W czwartek, 27 września o godz. 10.15, w kościele Pierwszych Męczenników Polskich przy ulicy Pluty 7 (Manhattan) odbędzie się msza pożegnalna w intencji Zmarłej.
Uroczystości pogrzebowe zaplanowano także w czwartek, 27 września na godz. 11.45 w nowej kaplicy przy ul. Żwirowej za sklepem eProDecor.
Przeczytaj osobiste i wzruszające wspomnienia nauczycieli o Pani Małgosi...

13 września 2018 roku w Warszawie odbyły się ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne Nestle Cup rozgrywane w ramach programu Lekkoatletyka dla Każdego.
Startowało tam ponad 850 zawodników z całej Polski.
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 21 Jakub Pestka, startujący w barwach klubowych AZS-AWF Gorzów Wielkopolski, wywalczył złoty medal w biegu na dystansie 600m w kategorii U14.
Osiągnął wynik 1:32.23, dzięki czemu został liderem polskich tabel w biegu na tym dystansie w swojej kategorii wiekowej. Równocześnie pobił swój rekord życiowy o ponad 3 sekundy. Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

W sobotę, 15 września Natalia Dul wystartowała w turnieju judo z okazji 10-lecia klubu Ippon Kożuchów. Wygrała wszystkie swoje walki przed czasem i zajęła pierwsze miejsce.
W niedzielę, 16 września w Kobylinie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodziczek w sumo. Brązowy medal w kategorii do 60 kg zdobyła także Natalia Dul, uczennica naszej szkoły.
Trenerem Natalii jest nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 21, pan Tomasz Zieliński. Gratulujemy!
Informacja i zdjęcia: pan Tomasz Zieliński

Zapraszamy do wyboru klas integracyjnych w Szkole Podstawowej nr 21.

Dlaczego?
Zanim odpowiemy na pytanie, to przedstawimy troszeczkę informacji z historii integracji w naszej placówce.
Pierwsze oddziały integracyjne utworzono w roku szkolnym 2000/2001.
Ówczesna dyrekcja szkoły postanowiła włączyć się w ten nowy model oświatowy (w Polsce pojawił się w latach 90-tych), który zmienił oblicze naszej szkoły.
Bycie od tylu lat placówką z oddziałami integracyjnymi świadczy o nabyciu przez nas olbrzymiego doświadczenia w pracy z uczniami takich klas.

Czas na odpowiedź!
Warto wybrać klasę integracyjną, ponieważ jest mniej liczna niż pozostałe, liczy od 15 do 20 uczniów. W takiej klasie znajduje się od 3 do 5 uczniów posiadających orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które wydaje poradnia psychologiczno-pedagogiczna.
Warto wybrać klasę integracyjną, ponieważ pracuje w niej dwóch doświadczonych nauczycieli. W klasie I-III nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciel wspomagający. Natomiast w klasach IV-VIII zajęcia realizuje nauczyciel przedmiotu wraz z nauczycielem wspomagającym na wybranych lekcjach.
Wszyscy uczniowie realizują taki sam program nauczania z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych dzieci posiadających orzeczenia. Mamy tu na uwadze modyfikację treści, dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i możliwości danego ucznia.
Warto wybrać klasę integracyjną, ponieważ podejmujemy szereg działań wspierających uczniów:

 • w czasie lekcji obecny jest drugi nauczyciel – pedagog wspomagający, który jest bezpośrednim wsparciem dla uczniów posiadających orzeczenie, co sprawia, iż każdy ma jednakowe szanse w zdobywaniu wiedzy , nabywaniu umiejętności i doświadczeń. Dowodem na to jest wysoki poziom tych klas. Obecność uczniów bez dysfunkcji mobilizuje bardzo często do pokonywania barier, trudności spowodowanych schorzeniem.
 • uczniowie objęci są także specjalistycznymi zajęciami, które na terenie naszej szkoły prowadzą osoby z pełnymi kwalifikacjami. Są to zajęcia rewalidacyjne, logopedyczne, z psychologiem (również dla rodziców),terapii pedagogicznej, korekcyjno-kompensacyjne, socjoterapeutyczne.
 • rodzice, prawni opiekunowie czynnie uczestniczą w opracowywaniu Indywidualnego Programu Edukacyjno- Terapeutycznego.
Warto więc wybrać klasę integracyjną w naszej szkole.
Staramy się bowiem kierować w swojej pedagogicznej drodze integracji słowami Janusza Korczaka:
"Staram się dziecko zrozumieć, nie szkodzić mu, stworzyć(...)warunki i bodźce, aby chciało być lepsze. Dobry człowiek to taki, który czuje, co drugi czuje".
Tekst: pani Ewa Zaleska

3 września 2018 o godz. 12.00 w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego 2018/2019, na którym obecny był nasz nowy poczet sztandarowy reprezentowany przez uczniów: Joannę Mioduszewską, Roksanę Karolak i Szymona Chudego oraz Zespół Wokalny "OK" pod opieką pani Magdy Jankowskiej, który zaśpiewał pieśni patriotyczne w części artystycznej akademii.
Uroczystość rozpoczęła się od wniesienia sztandarów szkół. Następnie wysłuchaliśmy przemówień, m.in. prezydenta Gorzowa, pana Jacka Wójcickiego, dyrektor Wydziału Edukacji, pani Renaty Pliżgi, przewodniczącego Rady Miasta, pana Sebastiana Pieńkowskiego oraz przedstawicieli administracji państwowej i oświatowej.
Podziękowano wieloletnim dyrektorów szkół i przedszkoli za ich wkład pracy w kształtowanie i rozwój oświaty w mieście oraz wręczono nominacje ich następcom.
Nagrodzono także szkoły, których uczniowie otrzymali stypendia naukowe za bardzo dobre wyniki w nauce.
Cała gala przebiegła bardzo sprawnie i dostojnie. Po raz kolejny została zorganizowana w Filharmonii Gorzowskiej, która doskonale nadaje się na tego typu uroczyste spotkania.
Na koniec obejrzeliśmy występy artystyczne solistów i zespołów muzycznych.
Zdjęcia: Redakcja

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wlkp. zaprasza, Dzieci, Młodzież, Nauczycieli, Pracowników socjalnych, Rodziców, Przyjaciół i Sympatyków Szkoły

na uroczystość rozpoczęcia
roku szkolnego 2018/2019

która odbędzie się na placu apelowym w dniu 3 września o godzinie 9.00
Przed inauguracją, z okazji nowego roku szkolnego, o godz. 8.00, odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Chodkiewicza 20.
Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019, uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum spotkają się ze swoimi wychowawcami przed szkołą, a po zakończeniu udadzą się do do swoich sal lekcyjnych gdzie otrzymają plan lekcji na nadchodzące dni. W tym dniu obowiązuje strój galowy.

W programie:
 • otwarcie roku szkolnego, godzina 9.00
 • powitanie nauczycieli i uczniów
 • wprowadzenie pocztu sztandarowego
 • hymn narodowy i wciągnięcie flagi państwowej na maszt
 • wystąpienie Pani Dyrektor Szkoły
 • wystąpienie zaproszonych gości
 • wyprowadzenie sztandaru szkoły
 • przejście do gabinetów lekcyjnych


Rozpoczynamy 17 rok prowadzenia strony internetowej naszej szkoły.
Jak co roku z Redakcji odeszło kilkoro wybitnie zdolnych, pracowitych, utalentowanych i doświadczonych uczniów - dziennikarzy zespołu redakcyjnego, to są już następcy dołączający z klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum, których zapał i umiejętności dziennikarskie niebawem ujawnią się w postaci artykułów, felietonów, wywiadów i sprawozdań.
Czekamy na następnych kandydatów do prac w zespole redakcyjnym. Prosimy o osobisty kontakt w gabinecie C9.
Osoby decydujące się pracować w Redakcji powinny posiadać przynajmniej jedną z poniższych cech:

 • swobodę wyrażania myśli w formie pisemnej bez błędów ortograficznych
 • umiejętność przeprowadzania wywiadów
 • relacjonowanie wydarzeń sportowych, kulturalnych, naukowych i społecznych
 • obecność na konkursach i meczach szkolnych i pozaszkolnych z udziałem reprezentantów naszego gimnazjum
 • opanowanie edytora tekstu i dostarczanie materiałów z zakresu dokumentacji szkolnej przez skrzynkę mailową
 • posiadanie aparatu i znajomość techniki fotograficznej wysokiej klasy "lustrzanką"
 • posiadanie umiejętności artystycznych, graficznych, malarskich i karykatury
 • pisanie reportaży, felietonów, tekstów satyrycznych
Sukcesywnie wypełniać się będę nowościami zakładki w menu, z których korzystamy przez cały rok szkolny.
Pozdrawiamy i życzymy przyjemności z pobytu na naszej stronie.
Admin

Terminy

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

błędy na stronie


Podaj swoje imię:

Wpisz adres e-mail:


gratulacje

nagrody


I miejsce w Polsce
luty 2010I miejsce w konkursie
Radia "BIS"
jako Gimnazjum nr 11
na najlepszą
stronę internetowąV miejsce w konkursie najlepszych stron www Republika Onet.pl