Szkoła Podstawowa nr 21 w Gorzowie Wlkp.23.03.2017 odbyły się warsztaty matematyczno - przyrodnicze w Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu.
W zajęciach wzięło udział 40 uczniów z klas piątych i szóstych. Uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę, rozwiązywali zagadki logiczno-matematyczne oraz wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych z dziedziny chemii.


16.02.2017 odbyły się wyjazdowe warsztaty matematyczno - przyrodnicze w Stanowicach.
W zajęciach wzięło udział 17 uczniów z klas 4. Zajęcia trwały 6 godzin.
Warsztaty odbyły się w laboratorium kosmetycznym, a dzieci samodzielnie wykonały kulę do kąpieli, mydełko zapachowe, puder lekki, olejek do paznokci i błyszczyk do ust.


W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie
"Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030"
dla uczniów szkół podstawowych".
Z wielu ciekawych prac, komisja konkursowa w składzie pani dyrektor Iwona Turczyńska, pani Aleksandra Karłowska i pani Agnieszka Łuczyk wyłoniła 4 zwycięskie.
Prace zostały przesłane na platformę Edukacji Globalnej. Na wyniki trzeba poczekać do 5 grudnia. Wtedy okaże się, czy prace Kacpra Kubasiewicza kl. 6b, Michała Białasa kl. 6c, Kamila Pochranowicza kl. 4b, Martyny Lemieszewskiej kl. 4b mają szanse na nagrodę główną.


Dnia 17 listopada 2016 roku w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, wspólnie z panią Aleksandrą Karłowską przeprowadziłyśmy konkurs na logo Edukacji Globalnej.
Reprezentanci klas IV-VI narysowali loga specjalnymi kredkami na torbach ekologicznych, które później zostały odprasowane, a aplikacja przefarbowana na materiał torby.
Torby zostały przekazane dla każdej wychowawczyni a zwycięska drużyna - klasa 6 c, wykona dodatkowe prace na nowych torbach, które zostaną zlicytowane podczas kiermaszu świątecznego a pieniążki przekazane fundacji Anakonda.
Agnieszka Łuczyk18 listopada 2016r. naszą szkołę odwiedziła pani Agnieszka Doberschuetz - podróżniczka, założycielka i czynna działaczka projektu Multikulti, który szerzy ideę tolerancji i równości oraz osoba, która mieszkała przez 2,5 roku na wyspie Cebu, Filipiny.
W zeszłym roku projekt Edukacji Globalnej prowadziłam w swojej klasie, obecnej 3 c gimnazjum. W tym roku pani Agnieszka przeprowadziła warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej - mówi pani Agnieszka Łuczyk, inicjatorka spotkania klasy 6a,6b,6c z panią Doberschuetz.
Przez dwie godziny lekcyjne uczniowie z klasy 6a, 6 b i 6 c słuchali opowieści o ostatniej wyprawie pani Agnieszki.
Jako, że zainteresowanie akcją było spore, został przeprowadzony wywiad z panią Agnieszką.
Redakcja Gim.21: Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest "Tydzień edukacji globalnej"?
Agnieszka Doberschuetz: Tydzień nie tydzień, ponieważ pod koniec listopada tradycyjnie Wojewódzki Ośrodek Metodyczny organizuje akcję mającą na celu uświadomić uczniów w różnym wieku właśnie na temat tego, czym jest edukacja globalna. Celem tego jest wprowadzenie do szkół, także na co dzień, nie tylko przez tydzień czy miesiąc, elementów globalnych, czyli faktorów, które łączą nas tutaj lokalnie z całym światem. Chodzi o różne aspekty, nie tylko o edukację tak ściśle szkolną, chodzi o aspekty ekologiczne, środowiskowe, kulturowe, również polityczne, czyli te wszystkie zależności, które łączą nas ze światem w tak zwanej "globalnej wiosce".
Red.: Jak myśli pani, czy można jeszcze jakoś inaczej zainteresować uczniów do edukacji globalnej, jakieś akcje albo pomysły na nie?
A.D.: Bardzo trafionym, moim zdaniem, pomysłem jest program wejścia do szkół, i to przez wolontariusza, kogoś, kto jest czynnym uczestnikiem tych akcji, a także jest stąd. Myślę, że to też przemawia do dzieci i młodzieży. Staram się nie tylko do nich "gadać", pokazywać zdjęcia, bo to może przynudzić, lecz także zrobić z nimi coś, co w rzeczywisty sposób trafi do kogoś na świecie. Ponieważ mamy ograniczone zasoby i czas, najczęściej piszemy listy. Listy do dzieci czy do ludzi, których spotkało nieszczęście, na przykład w postaci przejścia żywiołu. Przedszkolaki rysowały laurki i pisały listy, na przykład w zeszłym roku do ofiar tajfunu na Filipinach.
Red.: Czy w czasie roku, zanim rozpocznie się Tydzień Edukacji Globalnej, możemy także jakoś pomagać, wysyłać jakieś listy, środki?
A.D.: Myślę, że ważne jest po prostu myślenie o tym i poznawanie, bo wszystko, co złe w nas, w naszych głowach, nasze uprzedzenia, czego jest dużo, bierze się ze strachu, a strach bierze się z niewiedzy. Serdecznie zachęcam wszystkich młodszych, starszych oraz dzieci, do brania udziału w akcjach zbiórek artykułów szkolnych, kredek, zeszytów, bloków, itp., w tym roku zbieramy również "śniadaniówki" dla dzieci. Każda mała akcja jest ważna dla tych, którzy nie mają nic.
Red.: Dziękujemy za rozmowę.
A.D.: Do widzenia.
Wywiad przeprowadziły: Klaudia Dal i Aniela Borowczyk

W dniach 14.11.2016 - 22.11.2016 odbędzie się w naszej szkole Tydzień Edukacji Globalnej.
14-18 listopada 2016
KONKURS PLASTYCZNY - "Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030".

17 listopada 2016
KONKURS NA LOGO EDUKACJI GLOBALNEJ - malujemy logo na torbach ekologicznych w holu szkoły (3 uczniów).

18 listopada 2016
Spotkanie klas 6 a,b,c z wolontariuszem p. Agnieszką Doberschuetz - warsztaty.

21 listopada 2016
Zatańczymy "BELGIJKĘ" - taniec integrujący narody, podczas długiej przerwy - wszystkie klasy IV-VI.

Agnieszka Łuczyk


Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Linki do strony Edukacji Globalnej:
http://edukacjaglobalna.ore.edu.pl
http://globalna.ceo.org.pl
http://kulczykfoundation.org.pl/eged

Miasto Gorzów realizuje projekt partnerski dofinansowany z Funduszy Europejskich:

Kształtowanie kompetencji kluczowych na potrzeby rynku pracy na obszarze MOF Gorzowa Wlkp.

Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji kluczowych oraz kształtowanie właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy u 7659 uczniów i 292 nauczycieli z 75 szkół prowadzących kształcenie ogólne na obszarze MOF Gorzów Wlkp. oraz doposażenie 23 szkolnych pracowni przedmiotowych, w tym 6 w narzędzia TIK.
Dofinansowanie projektu z UE: 7 109 788,68 zł
Plakat
Projekt
Kształtowanie
kompetencji kluczowych
Regulamin


Do otwierania plików PDF prosimy używać programu: PDF-XChange Viewer


W październiku 2016 roku, uczniowie klas 3 gimnazjum w składzie: Julia Dziekanowska, Aleksandra Łuczyk, Karen Romaniszyn, Wiktor Leszkowicz i Karol Kłak pod opieką Pani Barbary Dalidowicz i Grażyny Lis-Batkowskiej wylecieli do Codigoro we Włoszech w ramach

projektu Erasmus+
"W świecie praw i obowiązków wszyscy równi"

Podczas pobytu uczniowie nie tylko chodzili do szkoły i uczestniczyli w lekcjach, ale także brali udział w prezentacjach i dyskusjach dotyczących prawa pracy w różnych krajach Europy.
W ramach działań projektowych uczniowie odwiedzili fabrykę "Conserve Italia", w której produkowany jest pyszny włoski sos pomidorowy. Zobaczyli również przetwórnię owoców morza.
Ponadto uczestnicy projektu zwiedzili jedno z najciekawszych pod względem historycznymi i architektonicznym Opactwo w Pomposie. Młodzież odwiedziła rowerowe miasto Ferrarę oraz urocze nadmorskie Comacchio wraz z Narodowym Parkiem Delta Del Po Comacchio.
Oficjalne zakończenie całego projektu odbyło się w teatrze, gdzie uczniowie mieli okazję obejrzeć "Otello", jedną ze sztuk Williama Shakespeare'a, pokaz tańca oraz wielki koncert lokalnego zespołu rockowego.
Podsumowując, "włoski" tydzień był bardzo ekscytujący. Pozwolił na zawarcie wielu nowych międzynarodowych przyjaźni z rówieśnikami z innych krajów Europy. Uczniowie zobaczyli jak wyglądają szkoły we Włoszech, podnieśli poziom języka angielskiego i zobaczyli jak bawi się młodzież w Italii.
Dyskutowali na temat praw człowieka oraz roli młodzieży we współczesnym świecie, grali w kręgle i próbowali wyśmienitej włoskiej kuchni.
Jak widać działo się bardzo wiele. Dużo doświadczyliśmy i każdemu polecamy, aby wziął udział w projekcie Erasmus+. Relacja filmowa z wyjazdu zrealizowana przez redakcję Kuriera 21 dostępna jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=zxSQ10w6YNE.
Tekst: Uczestnicy projektu, zdjęcia: Karol Kłak


Erasmus
http://erasmusplus.org.pl

nagrody


I miejsce w Polsce
luty 2010I miejsce w konkursie
Radia "BIS"
jako Gimnazjum nr 11
na najlepszą
stronę internetowąV miejsce w konkursie najlepszych stron www Republika Onet.pl